AKTÜEL TARİHÇE EBRULİ ALMANYA ANTALYA DÜĞÜNLER OKUL DUYURU BAŞSAĞLIĞI ÖZEL HABER
Mer. Hasan AKKOÇ'un Senei Devriyesi 2020Tarih 22 Şubat 2020, 15:22 Editör: Editör Aliseydi SEVİM

Mer. Hasan AKKOÇ'un Senei Devriyesi 2020


Geçen yıl ebedi istirahatgahına uğurladığımız rahmetli Hasan AKKOÇ'un bu dünyadan göçüşünün senei devriyesi olması dolaysıyla, ailesi bu gün saat: 12:00'da rahmetlinin anısına evinde geleneğimiz geregi sevenlerine, komşularına bir yemek verdi ve hayrına dualar okuttu ve dostlarınca anıldı.


Merhuma Allah'tan rahmet ve kederli sevenlerine metanet ve başsağlığı dilerim.


BABA NEDİR ÇOCUKLARI İÇİN


Prof. Dr. Uğur BATI’nın bir canlı yayında verdiği bir örneği hatırladığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.  “Bir parkta, bir adam başını avuçları içerisine almış, etrafla ilgilenmeden kendi dünyasında oturuyor. Yanına sıradan giyimli bir adam yaklaşıyor ve neden böyle olduğunu sıcakkanlı ve gülümseyen bir edayla soruyor: Nedir bu halin? diye. Adam da anlatıyor. İşlerinin kötüye gittiğini, işletmesinin batmakta olduğunu ve kendini çaresiz hissettiğini söyler.


Adam gülümseyerek bir çek uzatır iş adamına. İş adamı bakınca, çekin üzerinde o ülkenin en zengin adamının ismi olan beşyüzbin dolar yazmaktadır. Çeki veren ada gülümseyerek: “bunu al, ben senin bu sıkıntıları aşacağından eminim, gelecek yıl bu gün burada tekrar buluşalım,”der ve ayrılır.


Borçlu adam bu moral ve motivasla oradan ayrılır ve çalışmaya koyulur. Çeki, bozdurmayıp kasasına komuştur. Bu olayın yıl dönümünde, çeki veren adamla buluşmak ve çekini iade etmek için aynı yere tekrar gider ve bekler. Çeki veren adam gülümseyerek kendisinin yanına gelir. İş adamı çeki verecekken bir hemşire gelir ve : “Sizi rahatsız mı ediyor? Tanıştıklarına kendisini falan… milyoner  olarak tanıtıyor,” der ve koluna girip adamı alır ve hastaneye götürür…


Çocuklarının gözünde, gönlünde baba anneye nazaran kıssada bahsi geçen “karşılığı olup olmadığına bakılmaksızın” çocuklarının benliğinde bütün yollar kapandığında, ona çıkış kapısı açacak güç ve güven veren “kasadaki bozdurulmadık çek” gibidir… Bir istinat, dayanak noktasıdır bir bakıma. Yaşama tutunma, çalışma azmi, direnç ve yılmazlık güdüsü sağlar.


Kısaca, “Şurada bir kenarda. güçsüz kuvvetsiz cılız bir halde dursa dahi, VARLIĞI YETER BABANIN.” Yalnız ve kimsesiz değilim… gib.


Hasan abi, akrabalık derecesi ifade eden sıfatının lakabına dönüştüğü kişilerden di. Bu yüzden O’na Ahmetcenli’lerin çoğu DAYI derdi. Bugün dayımızın ölüm yıldönümü. Geleneğimiz gereği bu vesilesiyle ailesi rahmetlinin anısına evinin önünde bir yemek verdi ve onu hayırla andılar.


Ben Antalya da iken ebedi istirahatgahına uğurladığımız üç BABAnın, Haydar AKDOĞAN, Hüseyin YILMAZ ve Ali EROL’a ve Dayımıza Allah’tan rahmet ve kederli yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim. 


Allah rahmet eylesin.

“Mecnunun iki Leylası olmaz”

BAZI GARİPLİKLER ÜZERİNE BİR NOT


Bir insanın annesinden, babasından, kardeşinden ve diğer sevdiklerinden ayrılışının acılığı, hüznü... tartışma götürmez bir gerçektir. Yanlış ve sağlıksız olan ise abartıdır… Ben ölümlerden sonra yemek yapılmasını savunurum. İki, bilemedin hadi üç defa. Ama fazlasına itirazım var. Geçmişlerimizin yeri geldikce hayırlı ve ibretlik vesilelerle anılmasını yerinde bulurum. 


Fakat olur olmaz yerde “ego tatmini ve ne seven bir evlat yada kardeşmiş görüntüsü vermek için,” onların abartılarak, evliya ve insanlığın büyük değerlerinden biri imiş gibi dile getirilmesini doğru bulmam. Bu tavrı takınanlara sorarım? Kamil insan özelliklerinden olan tevazu nerede, ya vakur olmak, mesela metanet, duygularını kontrol etme ve bu gibi acıların yıkıcı darbesi ardından düştüğü yerden kalmak ve yola devam edebilme cesareti, gücü, inancı… nerede kalır?  


Kipri “benim yavrumdan yumuşağı, güzeli yoktur” demiş misali, her birimizin ailesi dünyanın elbetteki en kıymetli insanıdır gözümüzde. Fakat bu bize göre bir bakıştır. Dışarıdan bakıldığında bu tür abartılarımızı, diğer gözler bizim gibi görmeyebilir. Ve bu da normaldir.


Bizde abartırsak kendi geçmiş canlarımızı, “elalemin gözünde madara” oluruz. “Matrak geçerler” bizimle. Tekrar tekrar yerli yersiz olarak onları anmak bizi büyütmez, bu kibre delalettir; hatta her defasında eksiltir. Helede “ölmüş olanın doğum gününü” anmanın manası nedir bunu ise hiç bilemiyorum. 


Hz. Musa Şeriatının On Emir’in den biridir: “Benim (Allah’ın)adımı boş yere anmayacaksın.” Allah bile boş yere benim adımı anmayacaksın anarsan cezalandırırım diyor.


Kanımca “Sevgi, Sevgili, Aşk ve Dost” sözcüklerinin içini boşalttık, yozlaştırdık, boş bir duygu tatminine, gösterişe çevirdik onları.Tasavvufta, Alevi Bektaşi inancı ve edebiyatında da “Aşk, Sevgi,Sevgili, Dost,” kavramları bugünkünden farklıdır… Yani “aşk, sevgi, sevgili ve dost” manita, madigudi, metres vb.kavramlar gibi yasa ve töreye aykırı duygusal ilişkileri bugünkü manada olduğu gibi temsil eden kavramlar değildir. Bir tek insana yada maddeye yöneltilen bir yönelim değildir.


“Sevgili ile Dost Cenabı Hak’tır. Sevgi Hakk’a duyulan sevgi ve Aşk ise Hakk’a duyulan sevginin tutkusal halidir. Bir tek Sevgili, birtek Dost vardır hakikatte. O’ndan gayrisine duyulan Aşk, ondan zuhur etmesi, ondan bir iz ve işaret taşıması itibari ile her zerrede, bütünü gören gözeten gözle, niyetle yapılan bir sevmedir.


Yunus Emrenin deyişi ile: Yaratılanı Severiz, Yaratandan Ötürü.” misali. Bazı arifler bu deyişi ters çeviriler: Yaratanı severiz yarattığından ötürü. Yarattığı, tekler içerisinde tek olan “sevgili” bazen anne, bazen baba, bazen kardeş, bazen arkadaştır. Fakat bu teklerden daha daha büyü ailedir. Bundan büyüğü kabile, mahalle, yada il(el)dir. Bundan daha büyük cemaat(topluluk - inanç, ırk, yaşanılan yer bv), ondan daha büyük olan ve olması gereken sevgi merkezi, yönelimi cemiyet(toplum), bir ülkede yaşayan bütün insanlar, dahada büyüğü uluslarüstü bir değer olan tüme karşılık “insanlık” alemidir. İnsanlar doğar ölür, topluluklar kalır, topluluklar doğar ölür, toplum kalır, bir ülkedeki toplum doğar ölür fakat toplumları temsil manasında “insanlık” baki kalır.


“Hüve’l-bâkī” (ölümsüz ve ebedî olan sadece O’dur). bu alemde insanlar hep var olacak; tikel, tekler içerisinde teklik anlamında insanlar doğacak ve ölecek fakat insanlar ve anlam itibariyle “insanlık” yaşayacaktır. Fakat insanlığında bir tarihi vardır. Fakat ondan önce, onunla ve ondan sonrada var olan, Baki olan Yaratıcı olan Yalnızca Hak’tır. 


Bu hesap itibariyle en büyük Sevgili, en büyük Dost Hak’tır ve Aşk’ta, O’ndan gelenin O’na sevdasıdır. Canımızdan bir parçaya olan sevgi ise cüziye, küçüğe olan sevgidir. Küçüğe, teke olan sevgi, aşk ancak ve ancak, küçükte, tekte... Bütün'ün, Tek'in Hakk'ın bir sıfatı, bir zerresini sevmek bakımdan ve bununla sınırlı kalmak babında anlamlı ve değerlidir.


Başka türlüsü, Aşıklar Aşığı Hz. İbrahim'in Zatı Mutlaka olan sevgi ve sadakatini göstermek için palayı can paresi İsmail'in bogazına dayama cesareti ve buna katlanabilme feragati, ferasetine karşı en basit deyimle saygısızlık ve ayıp olur. O feraset canından bir parçayı, canlar Canına, Canan'a, Hakiki, gerçek Dost'a olan sevgisi, aşkı için feda etmenin gerçek kayıp olmadığını görebilmesidir. (İbrahim'in evladına olan sevgisi, onu kesecek, kurban edecek olması onun yüreğini kanatmıyor muydu? O duygusuz muydu?)


Dücane Cindioğlunun deyisi ile "Mecnunun iki Leylası olmaz." Çünkü Baki, Kutsal ve asıl Sevgili, Leyla bir ve yalnızca O'dur. Tanrı herkese Leyla'ya Aşık olma şansı versin.


Aşk olsun!..
  |  Bu haber 4946 defa okunmuştur.

Başsağlığı  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Mer. Mustafa İLHAN'ın Cenaze Töreni

Mer. Mustafa İLHAN'ın Cenaze Töreni Mer. Mustafa İLHAN'ın Cenaze Töreni

Başsağlığı: Mustafa İLHAN'ı Kaybettik

Başsağlığı: Mustafa İLHAN'ı Kaybettik Başsağlığı: Mustafa İLHAN'ı Kaybettik

Başsağlığı: Yusuf ERTAŞ'ı Kaybettik.

Başsağlığı: Yusuf ERTAŞ'ı Kaybettik. Başsağlığı: Yusuf ERTAŞ'ı Kaybettik.

Mer. Yeter SOFU'nun Cenaze Töreni

Mer. Yeter SOFU'nun Cenaze Töreni Mer. Yeter SOFU'nun Cenaze Töreni

Başsağlığı: Yeter SOFU'yu Kaybettik.

Başsağlığı: Yeter SOFU'yu Kaybettik. Başsağlığı: Yeter SOFU'yu Kaybettik.

Başsağlığı: Saniye AĞKILINÇ'ı Kaybettik.

Başsağlığı: Saniye AĞKILINÇ'ı Kaybettik. Başsağlığı: Saniye AĞKILINÇ'ı Kaybettik.

Başsağlığı: Hüseyin YOLDAŞ'ı Kaybettik.

Başsağlığı: Hüseyin YOLDAŞ'ı Kaybettik. Başsağlığı: Hüseyin YOLDAŞ'ı Kaybettik.

Başsağlığı: Boran TANIŞ'ı Kaybettik -Almanya.

Başsağlığı: Boran TANIŞ'ı Kaybettik -Almanya. Başsağlığı: Boran TANIŞ'ı Kaybettik -Almanya.

Başsağlığı: Kıymet GÜLER'i Kaybettik

Başsağlığı: Kıymet GÜLER'i Kaybettik Başsağlığı: Kıymet GÜLER'i Kaybettik

Fotoğraf Makinesi Kampanyası ( 2008-2012-2015 )

2008 – Ahmet ASLAN: 400 EURO

2008 – Diğer arkadaşlar: 600 EURO

2008 – Toplam: 1000 EURO

Bitti

2012 - Seyit  ÇAĞLAR : 30 Euro  

  2012 - Aliman SEVİM : 40 Euro

  2012 - Ali ASLAN : 10 Euro

  2012 - Hasan AĞKAYA : 20 Euro

  2012 - Ali ALTUNOK :20 Euro

  2012 - Ali İhsan GÜLER : 50 Euro

  2012 - Metin ÖKSÜZ : 30 Euro

  2012 - Naki ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Rıfat ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 - Hüseyin ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 -Murat İLHAN

           (Zeynal oğlu):50Euro

  2012 - Fatma İLHAN

           (Hasan Kızı):10 Euro

  2012 -Zeynep KORYÜREK:20 Euro

  2012 - Elif GÜN :10 Euro

  2012 - Piri İlhan

          (Minnet oğlu):30 Euro

  2012 - Hüseyin YILMAZ

         (Güldalı oğlu):30 Euro

  2012 - Turabi TEMİZ : 20 Euro

  2012 - Hikmet GÜLER : 40 Euro

  2012 - Hüseyin İLHAN

           (İbrahin oğlu):20 Euro

  2012 - Hasan ÇEVİKER : 10 Euro

  2012 - Zeynep GÖÇER : 20 Euro

  2012 - Necmettin ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Sultan AKKOYUN: 50 Euro

  2012 - Ali Ekber PEKTAŞ : 20 Euro  

  2012 - Yusuf ALTUN  : 20 Euro

  2012 - Mehmet İNCE : 15  Euro

  2012 - Mustafa(Vaylo)

             OLGUN:50 Euro

  2012 - Ahmet OLGUN : 50 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN :10 Euro

  2012 - Aliseydi UÇAR : 50 Euro

  2012 - Veli ÇAĞLAR  : 10 Euro

  2012 - Fahri ÖKSÜZ  : 20 Euro

  2012 - Kasım YILMAZ : 50 Euro

  2012 - Kadir ÇAĞLAR : 20 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN

             DEDE:10 Euro

  2012 - Hacı ÖZSEVİM : 20 Euro

  2012 - Duran AYDOĞAN:30 Euro

  2012-Hüseyin Rahmi

          ÖZTÜRK:50 Euro

  2012 - Ahmet ÖZTÜRK (Köln):30 Euro

  2012 - Vahap ÇEVİKER :10 Euro

  2012 - Kenan GÜVERCİN : 10 Euro

  2012 - Sezai ALTUN : 10 uro

  2012 - Bektaş AKŞAHİN : 20 Euro

  2012 - Veli İLNCE : 10 Euro

  2012 - Ziyade ŞENKAYA : 10Euro

  2012 - Hasan KARAGÖZ :10 Euro

  2012 - Hasan AKDOĞAN : 10 Euro

  2012 - Hüseyin AKDOĞAN 10 Euro

  2012 - Turan GÖÇER : 10 Euro

  2012 - Cengiz SEVİM : 20 Euro

  2012 - Bektaş Hacı AKŞAHİN:10 Euro

  2012 - İsmail AĞKOÇ : 20 Euro

  2012 - Aliekber AKKAYA : 20 Euro

  2012 - Erdinç ASLAN : 10 Euro

  2012 - Ali ARKADAŞ :10 Euro

  2012 - Hasan (Fikriye)

             ÖZACAR:20 Euro

  2012 - Ahmet KAYGUSUZ

           (Arguvan’lı):10 Euro

  2012 - Avades ALTUN

            ( Der. Bşk.):50 Euro

  2012 - Havaşin MARKET

             (Arguvan’lı):20 Euro

  2012 - Hasan ÖKSÜZ : 10 Euro

  2012 - Haydar ER

            (Müslüm oğlu):50 Euro

  2012 - Tamam SOFU :10 Euro

  2012 - Musa ÇİFTÇİLER: 10 Euro

  2012 - REISE BIRO

     Firat, Ober-Ramstadt :20 Euro   

  2012 - Vahap ASLAN(Culfalı): 30 Euro

  2012 - EURO SÜPER MARKET

             DARMSTADT:20 Euro

  2012 - Hüseyin ER (Köln) : 50 Euro

  2012 - Vedat ÇALIŞKANOĞLU: 5 Euro

  2012 - Kamber ÇAKMAK : 5 Euro    

  2012 - Hüseyin AYDOĞDU

            (Şahin oğlu): 50 Euro

  2012 - Meliha YÜCEL : 50 Euro

  2012 - İsmail SEVİM

  (Haydar oğlu): 20 Euro

  2012 - Necati-Zekine KILIÇ :20 Euro

  2012 - Erdal ÇALIŞKANOĞLU: 20 Euro

  2012 - Hüseyin ÇALIŞKANOĞLU

           (Süleyman oğlu) : 20 Euro

  2012 - Yılmaz GÜLER: 20 Euro

  2012 - Mehmet AKDOĞAN:20 Euro

  2012 - Bektaş ile Hünkar

             ALTUN: 80 Euro    

  2012 -  TOPLAM : 1915 EURO  

   Bitti

2015 - Eski bozulan makinenin

           sigortasından alınan:75 EURO

2015 – Aliseydi KARGIN : 50 EURO

2015 – Erdoğan BIÇAKCIOĞLU : 50 EURO

2015 – Sefa ALTUN : 50 EURO

2015 – Murat İLHAN

(Sarhoş amcanın torunu):50 EURO

2015 – Abbas PEKTAŞ

(Yusuf oğlu): 50 EURO

2015 – Yusuf ALTUN : 30 EURO

2015 – Merdan ŞENOL : 50 EURO

2015 –  Hasan ALTUNOK

(Hüseyin&Hatice oğlu) : 20 EURO

2015 – Abbas KORYÜREK : 30 EURO

2015 – Hasan KARAKOÇ

 (Donjuan'ın oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri SOFU : 10 EURO

2015 – Haydar GÜN : 50 EURO

2015 – Hacı ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Abbas ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Ali Ekber AKŞAHİN : 20 EURO

2015 – Veli İNCE : 10 EURO

2015 – Ali Agırdemir (Köln): 50 EURO

2015 – Kasım YILMAZ : 50 EURO

2015 – Hüseyin YILMAZ

(Filip - Fattey bibini torunu):50 EURO

2015 – Hüseyin ÇİFTÇİLER : 50 EURO

2015 – Avades ALTUN : 50 EURO

2015 – Ali İhsan UÇAR : 25 EURO

2015 – Seyit ÇAĞLAR : 20 EURO

2015 – Hüseyin AKKAYA

( Yeter Oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri İLHAN : 50 EURO

2015 – Haydar ER : 50 EURO

2015 –  Hüseyin ÇAVUŞ

(Igdırlı):10 EURO

2015 – Naki ÖZSÜZ : 20 EURO

2015 – Mesut  İLHAN : 20 EURO

2015 – Hüseyin ÖKSÜZ

(Naki oğlu) : 20 EURO

2015 – TOPLAM : 1075 EURO

Bitti

2012 - Sayfası…

2015 Sayfası…DUYURU TAKVİMİ

HARİTA: MALATYA FETHİYE

Aliseydi SEVİM Aliseydi SEVİM
Kış Manzaraları - 08/01/2018 - Malatya Fethiye
Aliekber Pektaş Aliekber Pektaş
Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Seyit Çağlar Seyit Çağlar
DAR AGACINA ASTILAR SEYIT RIZAYI,NEYLEYIM – Seyit ÇAĞLAR
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

LUZÜMLÜ TELEFONLARKınay Çiçekcilik: 0 422 323 86 76
Kınay Çiçekcilik: 0 542 368 10 03

Karmen Çiçekcilik:0 422 323 10 84
Karmen Çiçekcilik:0 542 210 16 69

Sahan Yemek: 0 422 325 29 30
Sahan Yemek:0 530 227 02 79

Orhan Yemek: 0 422 336 88 22
Orhan Yemek: 0 533 720 20 09

Gülüstan(Sevim) Kuaför: 0 422 322 81 65
(Aliseydi) Karakaş Emlak: 0 422 324 20 60

Yazıhan Belediyesi: 0 422 751 40 54
Kaymakamlık Makamı: 0 422 751 42 12
Yazıhan Maliye: 0 422 751 41 12
Yazıhan Tapu: 0 422 751 42 00
Yazıhan Hastahane: 0 422 751 41 05
Yazıhan Nüfus: 0 422 751 42 30

Ziraat Bankası /Yazıhan:  0 422 751 44 03
Emlak / Nihat GÜLER: 0 422 325 15 34
Mobil: 0 532 794 24 02

Yazıhan Emlak / Kaya Emlak
Süleyman KAYA: 0 537 380 05 04

MASKİ
Malatya Su İdaresi
Arıza: 185
Genel Müd. :377 74 44
444 51 44

Elektrik Arıza
444 91 86

Telefon Arıza ve Bilgi
444 1 444

İnternet Arıza

444 1 375FACEBOOK

Sık Sorulan Sorular

Sitemizin güncellenmesi devam etmekte.

2011 yılından bu güne kadar olan veriler işlendi; Açılmayan videoların sebebi, o videoların bulunduğu hesabımızı Youtube’nin silmesinden dolayıdır.

2011 yılı öncesine ait olan verilerin işlenmesi zaman alacak. Fakat hemen hemen geçmişe ait olan resimlerin tamamının kopyası var. Yakında onların tamamına nasıl ulaşacağınız açıklanacaktır.

Aradığınız eski haberleri bulmak için: Sayfamızın üst ve alt kısmındaki menüde “Arşiv” linkini tıklayınız. “Anahtar Kelime” karşılığına aradığınız haber başlığından bir iki kelime yazın, “Haber Ara” yı tıklayın.

Aradığınız kelime başlıkları sıralanacaktır. Büyük harfle aradığınızı bulamazsanız, küçük harflerle yazın.

Başka bir yolla “Google” ye yazıp arayın. Google sitemizdeki haberi bulur. Bütün bunlara rağmen aradığınız bulamazsanız,

Sitemizin alt ve üst kısmındaki "İletişim" menüsünü tıklayıp, bana mesaj gönderiniz.

Yazar isimlerinin sıralanması otomatik olarak, en son yazan yazarın en üste gelmesi şeklinde oluşmaktadır

Site Sloganımız: 2005 - 2020

2005 &  2020
www.aliseydi-sevim.com
aliseydisevim@gmail.com 

Otobüs Seferleri

                     OTOBÜS SEFERLERİ

         MALATYA                               FETHİYE

                                                          06,10

          07:15                                       08:30

          09:45                                       11:00

         13:30                                        14:45

         16: 00                                       17:00

         18:30                                        19:45

Tüm videolar

  Prof.Dr. Sinan CANAN
 

Prof.Dr. Sinan CANAN

İzlenme:3352

   
  Mutlu Olmak: Özgür Bolat at TEDxIhlasCollegeED
 

Mutlu Olmak: Özgür B

İzlenme:3058

   
  Prof. Dr. Acar BALTAŞ
 

Prof. Dr. Acar BALTA

İzlenme:2982

   
  DOĞA İÇİN ÇAL 4 - ALYAZMALIM SELVİ BOYLUM - HD
 

DOĞA İÇİN ÇAL 4 - AL

İzlenme:12796

   

Ayın Şiiri


Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır.


Bir lokma ekmek ( ve zevk) için şerefini çiğnetmeye;


bir anlık eğlence için servetini tüketmeye,


bir zamanlık mevki için el ayak öpmeye,


insanları ezip geçmeye,


günlük menfaatler için onurunu terk etmeye,


bir kısım insanlara kızıp


tüm insanlara düşman olmaya değmez bu hayat!Can Yücel


Mydeign Haber Temaları -http://habersitesikur.tk

Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
Ekstrafikir.com mydesign haber temasıdır.