Kızıldeli'yi 4. Anma Etkinliği - Malatya Fethiye


Açıklama: Kızıldeli'yi 4. Anma Etkinliği - Malatya Fethiye
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 01 Eylül 2013
Geçerli Tarih: 04 Mart 2021, 00:25
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1311Kızıldeli'yi 4. Anma Etkinliği Malatya'nın Fethiye Beldesinin Tenci Mahallesinde yapılan bir törenle gerçekleşti. Kızıldeli'yi anma etkinliğinde altı kurban kesildi, lokma döküldü. Deryiyoklar Ali ile bir yerel sanatçı türküler söyledi. Murtaza Aksüt dede deyişler söyledi. Karalcalı İsmail dede yemek duası etti.

Lokmayı ise Melahat abla(YÜCEL) pişirip hazırladı. Lokma çok güzel olmuştur. Melahat ablanın aşçılığına ise diyecek yoktu. Çok başarılı idi.


Güneş Tv için ise önceden planlamasına rağmen bir Cem Yapıldı. Ben Cemi bekleyemedim. Hasan Dede ile yönetim kuruluna bu organisazyon için teşekkür ederiz. 

İlaveten Kızldelinin bakımı için yardım toplandı. Bu yardımların çoğunun isimlerinin okunmasının videosunu çektim ekleyeceğim.


Altını çizmek istediğimiz nokta ise bu bakım için izlenecek usul. Kızıldeli Turbesinsinin kubbesinin kurşun kaplatılması planlanmaktadır. Bu kurşun kaplamanın sponrsoru, yardım severimiz Bülent İLHAN. Bülent'e de bu yardım severliği için teşekkür ederiz.


Fakat, Turbe de yapılacak bakım, aslına uygun olmazsa, türbenin otantik yapısı bozulur. Turbenin geçmişinde, kubbesinin kurşunla kaplandığını kimse hatırlamıyor. Damlaması bu güne kadar bu haliyle önlenmiş. Bundan sonrada bu risk bertaraf edilebilir.


Geçmişte türbenin kapısı, dar ve yukarısı "d" şeklindeydi. Bunun bir manası olmalıydı. Sonradan birileri hayırseverlik adına bu kapıyı büyütmüş ve dört köşe yapmış.


Oysaki kapının dar ve "d" şeklinde olması, Pir huzuruna eğilerek, ezilip büzülerek... girilir; başı dik, burnu havada kibirli olarak girilmez...


Bakım adına türbenin yapısı değiştirilirse, bir gün biri Dozeri dayayıp düz edelim ve muhteşem bir tesis yapalım der.


Not: Videolar resim albümüne eklenmekte. Yarin tamamını ekleyeceğiz.