Bende Köyde eşek kalmadı sanırdım... Malatya Fethiye


Açıklama: Bende Köyde eşek kalmadı sanırdım... Malatya Fethiye
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 07 Ekim 2013
Geçerli Tarih: 03 Ağustos 2020, 17:18
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1348Bende Köyde eşek kalmadı sanırdım...


           Geçen hafta bir genç bir kızımız eşeğe binmiş, anne annesi bizim oraya geldi. Zeynep abla "Aliseydi Sılanın remini çek koy ki dayıları da görsün,"dedi. 

           Sıla çocukluktan beri bir eşeğe binmek istemiz... Fakat binecek eşek bulamamış, bu güne kadar. Derken bu sene sığırcının eşeğini görmüş Sıla. Baba annesine söylemiş. Oda sığırcıdan rica etmiş ve sıla muradına ayakları yere değecek bir boya geldiğinde ancak binebilmiş eşeğe. Eşekten haber mi olur demeyin? İşte bundan dolayı eşek haberi yaptık

            Eşek hem zekiliğin, hemde ahmaklığın remzi olarak bilinir. Mesela: "Eşek bir düştüğü çamura bir daha düşmez yada eşek yol mühendisidir, yani en kısa yolu eşek bulur." Tabii bir de eşek gibi adam, derler ahmak yada beceriksize.

             Herkesin vereceği örnekler vardır. Fakat ben nice  ben adamın hasosuyum diyen, paralı pullu anlı şanlı, rahmetli anamın deyişi ile "deve dişi gibi adamların" koltuklanarak  yüz eşeğin taşımayacağı kadar yükü haysiyet ve şerefinden feragat ederek nasıl da gayretle, şişinerek, pişkinlikle sırtlandıklarını gördüm.


             Yazımız köyümüzde yaşanmış bir kıssa ile bitirelim... "İki yaşlıdan biri diğerine: "Nasılsın (x....)"der. Diğeri espiri yaparak - alışkanlığı olduğu üzere- : "Eşek gibiyim" der. karşısındaki ise beklemediği bir cevaptan dolayı bir anlık duraksamanın ardından: "Yaa... Bende köyde eşek kalmadı sanırdım, meğer bir tane varmış," der ve gülerler.


             "Eşek gibi adam," kullanılmaya yatkınlık ve kullanılmak ise,  bir koltuklanma, bir gıdım övgü ve makam kırıntısına karşılık insani vasıf ve meziyetlerinin üzerinden yüz beygirin ancak çekeceği loğu çekerek yere yapıştıran "adamlara" ne demeli?