Kızıldeli de Muharrem Ayı Lokması ve Aşüresi - Malatya Fethiye - 2014-11-16


Açıklama: Kızıldeli de Muharrem Ayı Lokması ve Aşüresi - Malatya Fethiye - 2014-11-16
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2014
Geçerli Tarih: 09 Nisan 2020, 20:56
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1610Kızıldeli de Muharrem Ayı Lokması ve Aşüresi - Malatya Fethiye - 2014-11-16


Bu gün öğlen  saat: 12'de Muharrem Ayı Dolaysıyla Kurban ve Aşüre lokması döküldü.  Lokma için bana bir hafta önce Hasan PEKTAŞ haber vermişti. Hasan amca her sene olduğu gibi bu senede Muharrem ayı lokması yapacağını söyledi.

Hasan amca yaparken bir kurban Kahraman PEKTAŞ ile bir kurbanda Avukat Ali kesti birlikte lokma yaptılar. Toplam beş kurban imiş. Ali abinin lokma gerekçesi oğlu Ahmet'in askerden gelmesi(teskere alması) üzerine adanmış bir kurban imiş.

Tanrı, her üç kurban sahibinin de kurban ve lokmaları kabul ve makbul eylesin.


Akşamdan beri yağmur yağmaya başladı. Yavaş tempolu ve devam edecekmiş gibi gözükmekte.


Dünyanın her yerinin rakım, yükseklik, geçmiş yıllar ve güncel hava durumunu öğrenmek için sitemizin ana sayfasındaki LUZÜMLU TELEFONLAR Blok unda bulunan Güncel ve Geçmiş Hava Durumu linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Albümlerdeki çiçeklerde, benim evin önünde yetiştirdiğim çiçekler. Bu çiçekler sayesinde be köyümüzde kaç çeşit kafa ve ruh olduğunu öğrenmekteyim. Kimi gelip geçerken, çiçeği ne yapacaksın, karpuz ek, bir başkası hıyar ek, bir başkası biber domates yada soğan ek diyor.


Kimileri de çok güzel olmuş, böyle yapan yok derken yüzünde güller açıyor. Demek ki bazılarının iç dünyası midesinden ibaret. Bunlar karpuz, kavun, soğan kafalı gibi bir şey. Bazıları da, iki kiloluk sebze her yerde ve her evde var ve her zaman alınır; fakat bu çiçekler her evde yok. İnsan yalnızca mideden değil ruhsal, estetik güzellikten de zevk alır. Renkler, şekiller, kokular ve bunların insan ruhunda yarattığı bedii dinginlik ve zevk gibi.


Demek ki ikinci grup estetik zevkler edinmiş, biraz daha ince ruhlu insan diye düşünüyorum. Tabi her görüşü de saygımız var; fakat gerçeğimiz bu.