Çeşitli Haberler... Malatya Fethiye


Açıklama: Çeşitli Haberler... Malatya Fethiye
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2015
Geçerli Tarih: 03 Ağustos 2020, 17:14
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1717


Geçene hafta, önemli bir operasyon geçiren Aliseydi abinin yanına geçmiş olsun ziyaretine gittim. Bu haberi koymakta geciktik.  Yürüyüşe çıktığımda bahçede; dünde Bakırcılar Çarşısının yanındaki taksi durağında yeri boş görüdük Aliseydi abinin. Sanırım daha taksicilik yapmaz. Buna da şükür. Aliseydi abinin  sohbetin her anında gözleri doluyordu. Bizde sürekli koyu değiştiriyorduk tabi. Moral olsun diye, "bir türkü söyle videonu çekelim, dedik. Oğlu Hamit'te bu ricamız destek oldu ve Aliseydi abi bir dörtlük söyledi.

Aliseydi abiye geçmiş olsun der acil şifalar dilerim.Bizim evin önünde yapılan kazı ve boru dizme görüntüleri ne diye soracak olursanız; bu köyümüzün önemli bir dokusunda meydana gelen bir değişimin işareti. Normal şartlarda artık göl su ile dolmayacak.  Resimde gördüğünüz kazı ile döşenen borular aracılığı ile  hemen hemen bütün bahceler, artezyenden basılan suyun doğrudan, göle doldurulmadan bahçelere ulaşımını sağlayacak. Şimdilik göle,, bu sene yapışların bol olması dolaysıyla, Güvendikten gelen ve çeşmeden azda olsa gelen suyun akması ile görüntü muhafaza edilebilir. Bu  Güvendikten gelen su, bu gün için ayda bir kez ancak gölü doldurabilir.

 Umarız, göl temizlenir ve bu suya dönem dönem artezyenden su ilave edilerek göl sulu halde tutularak, bir tarihi dokumuz yok olmaktan kurtarılır ve sembolik olarak muhafaza edilir.


Bu  boru tesisatı için Belediye iş makinası ve beşyüz metre boru desteği verdi. Bu sulama sisteminde fiyatların biraz düşmesi ve herkese aynı saatte eşit miktarda su akıtılması beklenmekte. Tabii su dağıtımı için bir Kooperatifin kurulması zorunludur. Bu gün iki komşumuz kurban kesti. Biri çiğ olarak dağıttı, biride lokma yaptı ve komşulara bu şekilde sundu.Biri Medine abla (ASLAN) nın kestiği kurban. Medine abla Yeter COSKUN'un adak kurbanını kesti ve dağıttı. Allah Yeter COŞKUN'un kurbanını kabul ve makbul eylesin.

                                             

Diğer kurban ise Cumali MERCANOĞLU'nun kurbanı idi. Zeynen abla Muharrem ayında Almanya'da olduğundan, iki kurban kesti ve lokma yaptı. İlaveten yanında Aşüre lokması da yaptı ve komşuları davet edip ikram etti.


Cumali Mercanoğlu'nun kesip lokma yaptığı kurban, kızı Sultan ablanın oğlu Yusuf İNCE'nin Sultan Yusuf'a adadığı kurban.

Allah kabul etsin