Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro


Açıklama: Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2016
Geçerli Tarih: 20 Haziran 2024, 18:35
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=2285Gül-güle büyük, efsane insan, lider! Fidel KASTROFidel Castro yaşama veda etti. Küba'nın efsanevi lideri, Latin halklarına adanmış devrimci bir yaşam, yerkürede halkların hayranlıkla izlediği büyük insan fiziksel olarak aramızdan ayrıldı.

 Sosyalizm için çarpan yürek olarak hafızalarımızda yer edinen ve sonsuza kadarda devam edecek olan fenomen lider yaşama gözlerini kapadı.


Eyyyyyy insanlık, Fidel Castro'nun yaşama veda etmesi, büyük insanlık için önemli bir kayıptır. Ama Fidel Castro'nun geride bıraktıkları, büyük insanlık için, bir O kadarda, paha biçilemeyecek kadar değerlidir.

Elveda büyük insan, efsane lider, sosyalizme ve büyük insanlığa adanmış yaşam, yeni mekânın ışıklar içinde olsun. Devrin daim, ideallerin sonsuza kadar yaşasın!


Fidel Castro'yu kısa-kısa makalelerle, övgü yazılarıyla, kitaplarla anlatmak, inanın imkânsızdır. Fidel Castro'nu 90 yıllık yaşamı, kitaplara sığmayacak kadar, büyük ve insanlığa miras kalmış yaşamdır. Fidel Castro'yu tanımak istiyorsanız, Latin halklarına, yer kürede dinen, halkların, emekçilerin, ezilen ulusların, sosyalistlerin Dünyalarına gezinti yapmak durumundayız.


Fidel Castro'yu tanımak için, gerilla mücadelesi yürüten, Latin Amerikalı, uzak Asyalı, Türkiye ve Mezopotamya direnişçilerinin Dünyasına girmek durumundayız.

Fidel Castro'yu tanımak için, yer küredeki yer altı-yerüstü zenginlik kaynaklarını kendi çıkarları için vahşice sömüren, sermaye çevrelerinin, kâbuslu gecelerini analiz etmemiz gerekmektedir. Başta ABD olmak üzere Emperyalist sermaye çevrelerinin, karşılarında diz çökmediği için bozguna uğramaların irdelemek gerekmektedir.

Fidel Castro'yu tanımak için, 8 Kasım da ABD başkanlık seçimlerinde, ABD sermayesinin temsilen seçilen, Roland Trump'ın yaşadığı korkulu rüyaları analiz etmemiz gerekmektedir. Castro'yu en iyi, 'tanıyan' ve Castro korkusuyla rüyalarından kâbuslarla uyanan, Trump,  bu korkularıyla yaşamaya devam edecektir.

Çünkü Küba halkı, sermayenin gücüne güvenerek, 'meydan okuyan' bu yalancı pehlivanı iyi tanımakta ve karşısında diz çökmeyecek, 'yankee go home' demeye devam edecektir.


Fidel Castro günümüzün yaşayan devrimci, sosyalist efsane bir lideriydi. Dünya halkları, emekçiler, ezilen uluslar ve ötekileştirilen toplumsal güçler için esin kaynağı, direnme gücü sağlayan devrimci bir liderdi.

Fidel Castro'nun yaşama fiziksel olarak veda etmesi, sosyalizm mücadelesi ve ulusal kurtuluş mücadelesi yürüten halklar için önemli kayıp olarak tarihe geçecektir.


Latin halkları için yeri doldurulmaz devrimci bir lider olarak sonsuza dek unutulmadan gönül bahçesinde yaşatacakları bir lider olarak varlığını koruyacaktır.

Fidel Castro'nun fiziksel olarak aramızdan ayrılması, hepimiz için önemli bir kayıptır. Bu yüce insanı, efsane lideri, büyük sosyalist, devrimci lideri sonsuza dek yüreklerimizde, beynimizde yaşatacağız!

Mücadelesi mücadelemiz, idealleri ideallerimiz olacaktır!


Fidel Castro, Yıldızlar yoldaşın olsun! Mekânın ışıklar içinde devrin daim olsun!


Seni sonsuza kadar minnetle, saygıyla anacağız!


Aliekber Pektaş 26 Kasım 2016