Şah Sultan Hatun Türbesi – Bozan / Arguvan


Açıklama: Şah Sultan Hatun Türbesi – Bozan / Arguvan
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 04 Nisan 2013
Geçerli Tarih: 14 Nisan 2021, 11:42
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=362


Şah Sultan Hatun Türbesi – Bozan / Arguvan

BOZAN KÖYÜ:


“Bozan Köyü Malatya ili´nin Arguvan İlçesi ne bağlıdır. İlçenin7 km. kuzeyinde bulunan Bozan köyü Malatya il merkezine79 km. uzaklıktadır. Köyün doğusunda Akören Köyü, Batısında Armutlu (Kuşu) Köyü, kuzeyinde Eymir Köyü, güneyinde ise Çavuş Köyü bulunmaktadır. Bozan Köyü ilçeye bağlı en eski yerleşim yerlerinden biridir.1520- ve 1530 tarihlerinde köyde 4 hane bulunmaktadır. Ayrıca bir müceret kişinin daha bulunması nedeni ile köyde vergi veren 5 kişi bulunmaktadır. 1547 tarihinde ise 6 hane, 1560 tarihinde ise 9 hane ve 16 müceret ( vergi verme çağında olan) toplam 25 kişi vergi vermektedir. Köyde buğday arpa, darı ve pamuktan alınan toplam 2830 akçanın tamamı padişah payına ayrılır. O tarihte 220 adet koyun ve keçi ile 50 kovan arı bulunmaktadır. Bozan a biçilen vergi ve harçlar öteki köylere göre çok çeşitlidir.”

 

Şah Sultan

 

Köyümüz Bozanda Türbesi bulunan Şah Sultanı elimizde bulunan bir Divan ve Sayın  Ali İhsan Öztürk ün ulaştırdığı Halil Yazğan tarafından hazırlanmış bir  inceleme araştırmadan yola çıkarak  sunmaya çalısacagız.

Yusuf CANLIBAY

Yusuf CANLIBAY

 

Bozan Köyü’nün 100 m. doğusunda, Sazlıca deresinin köye bakan batı yamacında, Şah Sultan’ın türbesi bulunmaktadır. Yörede Sultan Hatun Türbesi diyenler çoğunluktadır. Yörede Hatun kelimesi Hatın olarak telaffuz edilmektedir. Dört bölümden oluşan türbenin 240 – 250 m2 kapalı alanı bulunmaktadır. Türbenin girişinde 100 m2′lik bir eyvan bulunmaktadır. Eyvanın bir tarafına gelen ziyaretçilerin getirdikleri adak kurbanların pişirilmesi için ocaklar yapılmış. Diğer alan gelen ziyaretçilerin getirdikleri lokmaların üzerinde yenilmesi için, masa ve tahta sıralarla donatılmıştır.
Eyvanda sağa açılan kapının sağ tarafında, Şah Sultan’ın mezarının bulunduğu oda, sol tarafta mutfak ve karşı istikamette bulunan ikinci kapı yaklaşık 90 m2′lik geniş bir odaya açılmaktadır. Bu geniş  odada sonbahar ve kış aylarında cem ayinleri yapılır… Gelen ziyaretçilerin çok olması halinde diğer zamanlarda da cem ayinleri yapılır. Bu odanın içi halılarla donatılmış, kanepeler yerleştirilmiştir.

Tamamını Okuyun…