Fethiye'de 1 Mayıs'ın Tarihçesi…


Açıklama: Fethiye'de 1 Mayıs'ın Tarihçesi…
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2013
Geçerli Tarih: 04 Mart 2021, 00:52
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=45301 Mayıs İşçi bayramının Resmi Tatil olması ülkemizde 01 Mayıs 2009 yılıdır… yine Almanya Ober-Ramstadt  Fethiye’lilier Derneğinin düzenlediği gece dolayısıyla belediye başkanı Almanya’da. Belediye başkan vekili ise Battal abi(Yılmaz)…

AKP Hükümeti kanun çalışmalarına başladı Nisan ayı bitmeden kanunu Cumhurbaşkanlığına gönderdi. Herkes 30 Nisan 2009 günü akşam olmadan Cumhurbaşkanının bu kanunu onaylamasını bekliyor. Cumhur başkanı ise öğlen onayladı Medya ve basının birinci haberlerinden olarak bu haber yayınlanıyor.

Arkadaşlar bana yarinin tatil olduğunu, “git sen söyle, bu iş sana düşer,” diye baskı yapıyorlar… Bizde gittik… Durumu izahın daha başlangıcında bir arkadaşımız, “Cumhurbaşkanı da kanunu onayladı yarin her yerde resmi tatil, bize de tatil mi,”demesin mi?  Battal abi,  aşağı baktı yukarı baktı ve “Cumhurbaşkanı onaylamış olabilir ama…( dedi duraksadı ve) burada birde başkan var,” hatta lafı biraz daha yumuşatmak için “başkan ne der?” demesin mi!..

Biz çıktık, az sonra kendisi geldi: “eyleyse eyle olsun gardasım, nedem,”dedi…  Saat dördü geçmişti ama beş olmamıştı. Makam odasından çıkınca, benim odam ve ben gözüktüğümden: “Aliseydi bir işçi yok mu, filanca işi yapa,”dedi. Bende, “belki mutfaktadırlar,”dedim. Kendisi mutfağa yöneldi ve geri dönüşünde: “Kimse yok.”dedi. “O zaman çöpe gitmişlerdir,”dedim. Benim odamın penceresinden araçlar görüldüğü için, Battal abi ile pencereye yöneldik. “Çöp arabası da” yerinde. İş makinesi yerinde, kamyonet yerinde, kamyon da yerinde kısacası bütün araçlar yerinde; fakat yerinde olmayan yalnızca işçiler…

Diyecek laf bulamadım… Durumu anlayan Battal abi, onay bekleyen bir beden diliyle: “Gardasım, biz yarin tatil dedik, olmaz ki beyle…”dedi. İçeri gitti. Bunlar yaşanırken Battal abinin yanında dilimi dudağımı ısırıyorum, kahkaha atmamak için… Battal abi sevip saydığımız bir insan, bu pozisyonda gülmek ayıp olurdu!

Yani Battal abi gibi bir başkan nasip etsin tanrı her işçiye. İhsan abide öyle.

Belediye Başkan Vekilimiz İhsan İLHAN ise 2012 yılında, “1 Mayıs İşçi Bayramınız Kutlu Olsun,”dedi ve Fethiye’nin tarihinde bir ilke imza attı.

Bu anımızı bir Mayısın ilk Resmi Tatil olmasının anısına yazdım.