Asıl Zenginlik, Fakirlik yada Bahar…


Açıklama: Asıl Zenginlik, Fakirlik yada Bahar… 25,02,2013
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2013
Geçerli Tarih: 14 Nisan 2021, 11:23
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=926Tanrı daha çok versin… Almancı komşularımızın Antalya, Mersin…vb. turistik yerlerden yazlık konutlar aldıklarını biliyorum. Gezi için Havai, Bahama Adalarına dahi gidenleri var. Bizde yarım asrımızı geçirdiğimiz memleketimizin dağı bayırını geziyoruz, fırsat buldukça.

Bir gün bizde alabilir miyiz?.. Soru bile abesle iştigal. Tadımlık ta olsa gezebilir miyiz, sorusu biraz daha gerçekçi ve makul bir soru olur…

Alamazsak ve göremesek o kadar “fakir mi” olmuş oluruz? İşte size farlı bir bakış açısı sunacak bir hikaye:

Asıl Zenginlik, Fakirlik yada Bahar…

Günlerden bir gün bir baba ve zengin ailesi oğlunu köye götürdü. Bu yolculuğun tek amacı vardı, insanların ne kadar fakir olabileceklerini oğluna göstermek. Çok fakir bir ailenin çiftliğinde bir gece ve gün geçirdiler.

Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna sordu,

“insanların ne kadar fakir olabildiklerini gördün mü?”

“Evet!”

“Ne öğrendin peki?”

Oğlu cevap verdi, “Şunu gördüm: bizim evde bir köpeğimiz var, onlarınsa dört. Bizim bahçenin ortasına kadar uzanan bir havuzumuz var, onlarınsa sonu olmayan bir dereleri. Bizim bahçemizde ithal lambalar var, onlarınsa yıldızları. Bizim görüş alanımız ön avluya kadar, onlarsa bütün bir ufku görüyorlar.”

Oğlu sözünü bitirdiğinde babası söyleyecek bir şey bulamadı.

Oğlu ekledi, “Teşekkürler, baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için!”

MALATYA FETHİYE

MALATYA FETHİYE

 

Resimleri dün çektim. Hıdrellez Hediği yapıldığından, o hedikte Hızrellez hediği olduğu için ekledim. Haşhaşlı hedik. Kimileri bu ay Hıdrellez lokması olarak hem hedik, hem kömbe yapık komşularına ikram ediyor.

Yukarıdaki hikayeyi kemdimden yola çıkarak yazdım, kimse üzerine alınmasın.