AKTÜEL TARİHÇE EBRULİ ALMANYA ANTALYA DÜĞÜNLER OKUL DUYURU BAŞSAĞLIĞI ÖZEL HABER
Tarih 30 Temmuz 2014, 10:56 Editör: Editör Aliekber Pektaş

AABK’nın kazanımları yok sayılamaz!

AABK’nın kazanımları yok sayılamaz!


Sevgili okuyucular,
Yazıma başlarken, bir noktanın altını çizerek başlamak isterim. Sosyal medya üzerinden hiçbir kimse ile polemik konusu olan, yazı yazmama konusunda dikkatli davranmayı kendime ilke edinmiştim. Kişisel, konuları baz alan tartışmalardan özenle uzak durmaya, sosyal medyanın renkli spotlarıyla hiçbir kimse ile didişmek arzusunda değilim. Bu nedenle bu yazımda kendim için belirlediğim sınırları aşarsam, okuyucularımdan özür dilerim.
AABK, AABF’nın kazanımları yok sayılamaz ve yadsınamaz?
Konu; “Alevi örgütlerinin partilerden ikbal beklentileri var” Çorum haber gazetesinde yayınlanan yazının içeriği ve hitap tarzına ilişkin dir.
Yazı ve yazının yayınlanmasında etken olan, ‘fikir’ sahibinin, AABK Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve AABF Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun 25 yılı aşkındır yürütmüş oldukları faaliyetleri, bir çırpıda yok sayan ve inkâr ağırlıklı, bir panel konuşmasını içermektedir. Çorum Hacı Bektaş Kültür Vakfının düzenlediği bir panelde konuşan, Akademik er Ayhan Yalçınkaya ve Asistanı Pınar Ecevitoğlu’nun, maksadını aşan konuşmaları, Alevilerin birliği, kendi aralarında dayanışmadan çok, parçalanarak kavgalı olmalarını öngörmektedir. Buna paralel olarak, ‘çamur atta izi kalsın’ mukabilinden bir konuşmayı içermektedir.
Ayhan Yalçınkaya konuşmasında, ‘’Almanya’nın hukuk kuralları ile Türkiye’deki hukuk kurallarının farklı olduğunu bu nedenle Almanya’dakilerin “bakın biz neler başardık” diyerek akıl hocalığı yapmaya çalıştığını ama akademik olarak ilgi gösterenlerin yurtdışındaki Alevilik örgütlenmelerinin akıl verecek kadar eski olmadığını bildiğini ifade etti.’’ (ilgili gazete)
AABK, AABF bileşenlerin bugüne kadar, Türkiye Alevi örgütlenmesine  ‘akıl verme’ gibi bir derdi olmadı. Avrupa Alevi örgütlülüğünün kendi tecrübeleri ve birikimlerini, ülke zemininde örgütlenen, Alevi canlarına aktarmaları ve yol gösterici olmalarını, ‘bakın biz neler başardık’  ‘akıl vermek’ ‘akıl hocalığı’ olarak algılıyorsa, Panelistin, ‘fikir fukaralığından’ veya ‘kıskançlığından’ kaynaklanmaktadır. Yalçınkaya devamla; ‘’Almanya’nın hukuk kuralları ile Türkiye’deki hukuk kurallarının farklı olduğunu’’ dair söyleme gelince, konu ile ne alakası var anlamakta zorlanıyorum. Yerkürenin herhangi bir köşesinde, kazanılmış örgütsel, demokratik bir mevzi ve tecrübenin ülkemiz yerelliğinde uygun düştüğünde, bu bizim kendi kazanımlarımız, ‘değil’ diyerekten, ‘yadsımak’ ve ‘yok saymak’ için panelistin, kendisini, ‘zorlamanın’ anlamı ne? ABKK, AABF’nin kazanımları, tecrübeleri, Anadolu’dan, göç etmek zorunda kalan Alevi toplumunun ortak değerleridir.
Panelist; ‘’Almanya’daki Alevi gruplarının, sosyalist gruplar, işçi örgütlenmeleri, kültür örgütlenmeleri olarak kurulduğunu ve sonradan alevi örgütlenmesine evirildiğini belirten Yalçınkaya; “ Oysa Türkiye’dekiler baştan Alevi örgütlenmesi olarak çıktı ve mahkeme mahkeme süründürüldüler Alevi ismini taşıyabilmek için kimin kime ders verebileceği şüpheli iki tarafın da birbirine ders verecek durumu yok yurtdışının ihtiyaçları durumu beklentileri çok farklı. Bunları tartışma konusu yapmak saçma Türkiye’deki durum çok farklı buradaki koşulları sormaksızın hangi problemleri bilmeksizin biz Almanya da neler kazandık. Türkiye’de hiçbir şey yapılmıyor diyerek ukalalık yapmaya kimsenin hakkı yok.’’ (ilgili gazete)
Bilgi sahibi olmadan yorum yapmak, birilerini, ‘karalamak’ için ‘fikir’ üretme çabasında bulunmak, bir Alevi akademisyenine yakışmaz ama ne yapalım’ki, söz konusu panelist, Yalçınkaya olunca bunlar yaşanır.
Avrupa, Almanya Alevi örgütlülüğü içinde, ‘’Almanya’daki Alevi gruplarının, sosyalist gruplar, işçi örgütlenmeleri, kültür örgütlenmeleri olarak kurulduğunu ve sonradan alevi örgütlenmesine evirildiğini’’ (ilgili gazete)  iddiası içi boş bir iddiadır. AABK,AABF bileşenleri, son 25 yıllık örgütlenmesine, ‘evirilme’ değil, ülkemiz zemininde yaşanan, Alevilere yönelik, en önemli milat olar akta, 2 Temmuz 1993’de yaşanan, Sivas Madımak katliamı olduğu gerçeğini bilmeyen, sadece panelist kalmış anlaşılan. İnsanın sorası geliyor. Avrupa Alevi örgütlenmesi, aynı paralelde, ülke zemininde alevi hareketliliği ve örgütlenmesininde motor gücü olduğu gerçeğini yadsımanın, paneliste kazandıracağı, hiçbir şey yok!
Türkiye de, Aleviler cephesinden kazanılmış nasıl bir hak varda, AABK, AABF bu sürecin arkasında olmamış. Avrupa Alevi hareketinin kadrolarının, bu süreçte katkılarının olmadığı bir kazanımdan söz edebilirimsiniz?
AABK, AABF bileşenleri içinde, sosyalistler yer alması veya farklı fikirlerden Alevilerin örgütlenmesi yadırganacak bir durum değildir. Panelistin kendisinin de, sosyalist bir gelenekten geldiği kamuoyunun bilgisi dahilindedir.
Panelistin; ‘’Türkiye’de hiçbir şey yapılmıyor diyerek ukalalık yapmaya kimsenin hakkı yok’’ iddiası boş, maksadını aşan bir iddiadır.  Panelistin, ‘ukalalık’ suçlamasını da, sadece iade etmek durumunda kalınır.
Devamla,  “Oysa Türkiye’dekiler baştan Alevi örgütlenmesi olarak çıktı ve mahkeme mahkeme süründürüldüler’’ ‘süründürülenler’ içinde, panelistin kendisinin olmadığı bilinmektedir. Panelist ülke zemininde, hangi riskli eylemde yer alarak, Alevi davasında, fedakârlıktan bulunmuş açıklasın da, kamuoyuda bilgi sahibi olsun. Bilinen bir gerçek daha vardır. Panelist Alevi hareketine yönelik sunduğu, istisnasız tüm hizmetlerinin karşılığını, maddi olar akta aldığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir.
Ülke zemininde, Alevilerin ‘süründürülmesine’ gelince, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, inkârcı asimilasyoncu öngörüleri, Alevilerin süründürülmesi için yeterli bir argümandır. Bu öngörüler sayesinde, Ülkede yaşayan Alevilere yeterince zulüm yapıldığı ve Avrupa’dan ülkeye dönen Alevilere de, aynı yaptırımların uygulandığı bilinmektedir. Panelistin, mağdur edebiyatı yapması, sadece kendisine yontması, bir akademisyen için yakışık almaz.
Panelist; ’’Almanya Anayasası ve cebindeki Alman pasaportu ile bunu ben de kazanırım gel Türkiye’deki 12 Eylül faşist anayasası ile kazan sıkıyorsa. Gözaltına alındığında imdadına yetişecek Alman büyükelçiliği yoksa kazan’’ (ilgili gazete)  aslında haddini aşan bir açıklamadır.
AABK, AABF bileşenlerinden oluşan kadroları, Alevi davasına adanmışlıkları, iddia edildiği gibi ceplerindeki, ‘pasaportların’ hangi ülkeye ait olduğundan kaynaklanmamaktadır. Panelist Yalçınkaya’nın görmezlikten geldiği, AABK, AABF kadrolarının gözü karalıklarıdır. Panelist, bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsa, Sivas katliamı sonrası yaratılan mücadele geleneğine, dönüp bakması yeterli olacaktır. Tabii inkâr ve yok sayma, Yalçınkaya’nın gözünü karartmışsa söylenecek bir şey yok. Ayrıca, 12 Eylül koşullarında, Alevi davasına, panelistin katkısını merak konusu, açıklarsa memnun oluruz.
Panelist Yalçınkaya’nın;  “Alevi örgütlülüğü bugün dip noktasında en kötü durumda olduğu evredeyiz. Sağcısı, solcusu, Kürtçüsü, Türkçüsü her Alevi örgütünün şu ya da bu partiden ikbal beklentileri var’’ (ilgili gazete)
Bu iddialar, panelistin kendi iddiasıdır. AABK, AABF bileşenleri, kadrolarının, beklentileri iddianın kapsamı dışındadır. AABK, AABF kadroları için, esas olan, Alevi davasına olan bağlılıkları ve öngörüleridir.
Bir diğer panelistin, R.T. Erdoğan’ın, ‘çamur at izi kalsın’ iddiasını, öne çıkararak, Avrupa Alevi hareketi konusunda yargıda bulunması, ucuz para etmeyen bir yöntemdir. Pınar Ecevitoğlu, AKP ve başbakan R.T. Erdoğan’ın söylemlerine atıfta bulunarak, referans alarak, Avrupa Alevi hareketi değerlendirme yolunu tercih etmesi manidardır.
Pınar Ecevitoğlu; ‘’Alisiz ya da ateist Aleviler olarak değerlendirdiğini söyleyen Ecevitoğlu, Türkiye’deki Alevi hareketi açısından en çok örnek verilen Almanya’daki hareketin bu temsili gücünün fazla olmasının da dikkat çektiğini anlattı.’’ (ilgili gazete)
Amaç nedir? Anlamak için kâhin olmak gerek. Amaç Avrupa veya Türkiye Alevi örgütlülüğü karşı-karşıya getirilerek, bir yerlere varmaksa, avuçlarını yalarlar. Aksi takdirde, amacını aşan bu konuşma, bir Alevi akademisyen için tercih edilecek bir yol değildir.
Çorum’da, panelistlerin, maksadını aşan konuşmaları ve beyanatları dolayısı ile AABK ve AABF konusunda bir özür borçlarının olduğu bilinmelidir.

Aliekber Pektaş 26 Temmuz 2014
Face:aliekber.pektas
Twitter: @AliekberP

  |  Bu haber 4278 defa okunmuştur.

Köşe Yazıları  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Barış Pınarı Harekatı

Barış Pınarı Harekatı Barış Pınarı Harekatı

Gazap Üzümleri ve Dinle Küçük Adam

Gazap Üzümleri ve Dinle Küçük Adam Gazap Üzümleri ve Dinle Küçük Adam

Öz eleştiri' mi, yoksa takkiye mi?

Öz eleştiri' mi, yoksa takkiye mi? Öz eleştiri' mi, yoksa takkiye mi?

Basına ve Kamuoyuna!

Basına ve Kamuoyuna! Basına ve Kamuoyuna!

''Dokunabilecekler''

''Dokunabilecekler'' ''Dokunabilecekler''

MHP'de Kurultay Komedisi!

MHP'de Kurultay Komedisi! MHP'de Kurultay Komedisi!

Geleneksel aklın İttifakı mı?

Geleneksel aklın İttifakı mı? Geleneksel aklın İttifakı mı?

1 Mayıs yaklaşırken!

1 Mayıs yaklaşırken! 1 Mayıs yaklaşırken!

Kilis ve düşen füzeler!

Kilis ve düşen füzeler! Kilis ve düşen füzeler!

Fotoğraf Makinesi Kampanyası ( 2008-2012-2015 )

2008 – Ahmet ASLAN: 400 EURO

2008 – Diğer arkadaşlar: 600 EURO

2008 – Toplam: 1000 EURO

Bitti

2012 - Seyit  ÇAĞLAR : 30 Euro  

  2012 - Aliman SEVİM : 40 Euro

  2012 - Ali ASLAN : 10 Euro

  2012 - Hasan AĞKAYA : 20 Euro

  2012 - Ali ALTUNOK :20 Euro

  2012 - Ali İhsan GÜLER : 50 Euro

  2012 - Metin ÖKSÜZ : 30 Euro

  2012 - Naki ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Rıfat ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 - Hüseyin ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 -Murat İLHAN

           (Zeynal oğlu):50Euro

  2012 - Fatma İLHAN

           (Hasan Kızı):10 Euro

  2012 -Zeynep KORYÜREK:20 Euro

  2012 - Elif GÜN :10 Euro

  2012 - Piri İlhan

          (Minnet oğlu):30 Euro

  2012 - Hüseyin YILMAZ

         (Güldalı oğlu):30 Euro

  2012 - Turabi TEMİZ : 20 Euro

  2012 - Hikmet GÜLER : 40 Euro

  2012 - Hüseyin İLHAN

           (İbrahin oğlu):20 Euro

  2012 - Hasan ÇEVİKER : 10 Euro

  2012 - Zeynep GÖÇER : 20 Euro

  2012 - Necmettin ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Sultan AKKOYUN: 50 Euro

  2012 - Ali Ekber PEKTAŞ : 20 Euro  

  2012 - Yusuf ALTUN  : 20 Euro

  2012 - Mehmet İNCE : 15  Euro

  2012 - Mustafa(Vaylo)

             OLGUN:50 Euro

  2012 - Ahmet OLGUN : 50 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN :10 Euro

  2012 - Aliseydi UÇAR : 50 Euro

  2012 - Veli ÇAĞLAR  : 10 Euro

  2012 - Fahri ÖKSÜZ  : 20 Euro

  2012 - Kasım YILMAZ : 50 Euro

  2012 - Kadir ÇAĞLAR : 20 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN

             DEDE:10 Euro

  2012 - Hacı ÖZSEVİM : 20 Euro

  2012 - Duran AYDOĞAN:30 Euro

  2012-Hüseyin Rahmi

          ÖZTÜRK:50 Euro

  2012 - Ahmet ÖZTÜRK (Köln):30 Euro

  2012 - Vahap ÇEVİKER :10 Euro

  2012 - Kenan GÜVERCİN : 10 Euro

  2012 - Sezai ALTUN : 10 uro

  2012 - Bektaş AKŞAHİN : 20 Euro

  2012 - Veli İLNCE : 10 Euro

  2012 - Ziyade ŞENKAYA : 10Euro

  2012 - Hasan KARAGÖZ :10 Euro

  2012 - Hasan AKDOĞAN : 10 Euro

  2012 - Hüseyin AKDOĞAN 10 Euro

  2012 - Turan GÖÇER : 10 Euro

  2012 - Cengiz SEVİM : 20 Euro

  2012 - Bektaş Hacı AKŞAHİN:10 Euro

  2012 - İsmail AĞKOÇ : 20 Euro

  2012 - Aliekber AKKAYA : 20 Euro

  2012 - Erdinç ASLAN : 10 Euro

  2012 - Ali ARKADAŞ :10 Euro

  2012 - Hasan (Fikriye)

             ÖZACAR:20 Euro

  2012 - Ahmet KAYGUSUZ

           (Arguvan’lı):10 Euro

  2012 - Avades ALTUN

            ( Der. Bşk.):50 Euro

  2012 - Havaşin MARKET

             (Arguvan’lı):20 Euro

  2012 - Hasan ÖKSÜZ : 10 Euro

  2012 - Haydar ER

            (Müslüm oğlu):50 Euro

  2012 - Tamam SOFU :10 Euro

  2012 - Musa ÇİFTÇİLER: 10 Euro

  2012 - REISE BIRO

     Firat, Ober-Ramstadt :20 Euro   

  2012 - Vahap ASLAN(Culfalı): 30 Euro

  2012 - EURO SÜPER MARKET

             DARMSTADT:20 Euro

  2012 - Hüseyin ER (Köln) : 50 Euro

  2012 - Vedat ÇALIŞKANOĞLU: 5 Euro

  2012 - Kamber ÇAKMAK : 5 Euro    

  2012 - Hüseyin AYDOĞDU

            (Şahin oğlu): 50 Euro

  2012 - Meliha YÜCEL : 50 Euro

  2012 - İsmail SEVİM

  (Haydar oğlu): 20 Euro

  2012 - Necati-Zekine KILIÇ :20 Euro

  2012 - Erdal ÇALIŞKANOĞLU: 20 Euro

  2012 - Hüseyin ÇALIŞKANOĞLU

           (Süleyman oğlu) : 20 Euro

  2012 - Yılmaz GÜLER: 20 Euro

  2012 - Mehmet AKDOĞAN:20 Euro

  2012 - Bektaş ile Hünkar

             ALTUN: 80 Euro    

  2012 -  TOPLAM : 1915 EURO  

   Bitti

2015 - Eski bozulan makinenin

           sigortasından alınan:75 EURO

2015 – Aliseydi KARGIN : 50 EURO

2015 – Erdoğan BIÇAKCIOĞLU : 50 EURO

2015 – Sefa ALTUN : 50 EURO

2015 – Murat İLHAN

(Sarhoş amcanın torunu):50 EURO

2015 – Abbas PEKTAŞ

(Yusuf oğlu): 50 EURO

2015 – Yusuf ALTUN : 30 EURO

2015 – Merdan ŞENOL : 50 EURO

2015 –  Hasan ALTUNOK

(Hüseyin&Hatice oğlu) : 20 EURO

2015 – Abbas KORYÜREK : 30 EURO

2015 – Hasan KARAKOÇ

 (Donjuan'ın oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri SOFU : 10 EURO

2015 – Haydar GÜN : 50 EURO

2015 – Hacı ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Abbas ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Ali Ekber AKŞAHİN : 20 EURO

2015 – Veli İNCE : 10 EURO

2015 – Ali Agırdemir (Köln): 50 EURO

2015 – Kasım YILMAZ : 50 EURO

2015 – Hüseyin YILMAZ

(Filip - Fattey bibini torunu):50 EURO

2015 – Hüseyin ÇİFTÇİLER : 50 EURO

2015 – Avades ALTUN : 50 EURO

2015 – Ali İhsan UÇAR : 25 EURO

2015 – Seyit ÇAĞLAR : 20 EURO

2015 – Hüseyin AKKAYA

( Yeter Oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri İLHAN : 50 EURO

2015 – Haydar ER : 50 EURO

2015 –  Hüseyin ÇAVUŞ

(Igdırlı):10 EURO

2015 – Naki ÖZSÜZ : 20 EURO

2015 – Mesut  İLHAN : 20 EURO

2015 – Hüseyin ÖKSÜZ

(Naki oğlu) : 20 EURO

2015 – TOPLAM : 1075 EURO

Bitti

2012 - Sayfası…

2015 Sayfası…DUYURU TAKVİMİ

HARİTA: MALATYA FETHİYE

Aliseydi SEVİM Aliseydi SEVİM
Kış Manzaraları - 08/01/2018 - Malatya Fethiye
Aliekber Pektaş Aliekber Pektaş
Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Seyit Çağlar Seyit Çağlar
DAR AGACINA ASTILAR SEYIT RIZAYI,NEYLEYIM – Seyit ÇAĞLAR

LUZÜMLÜ TELEFONLARKınay Çiçekcilik: 0 422 323 86 76
Kınay Çiçekcilik: 0 542 368 10 03

Karmen Çiçekcilik:0 422 323 10 84
Karmen Çiçekcilik:0 542 210 16 69

Sahan Yemek: 0 422 325 29 30
Sahan Yemek:0 530 227 02 79

Orhan Yemek: 0 422 336 88 22
Orhan Yemek: 0 533 720 20 09

Gülüstan(Sevim) Kuaför: 0 422 322 81 65
(Aliseydi) Karakaş Emlak: 0 422 324 20 60

Yazıhan Belediyesi: 0 422 751 40 54
Kaymakamlık Makamı: 0 422 751 42 12
Yazıhan Maliye: 0 422 751 41 12
Yazıhan Tapu: 0 422 751 42 00
Yazıhan Hastahane: 0 422 751 41 05
Yazıhan Nüfus: 0 422 751 42 30

Ziraat Bankası /Yazıhan:  0 422 751 44 03
Emlak / Nihat GÜLER: 0 422 325 15 34
Mobil: 0 532 794 24 02

Yazıhan Emlak / Kaya Emlak
Süleyman KAYA: 0 537 380 05 04

MASKİ
Malatya Su İdaresi
Arıza: 185
Genel Müd. :377 74 44
444 51 44

Elektrik Arıza
444 91 86

Telefon Arıza ve Bilgi
444 1 444

İnternet Arıza

444 1 375


FACEBOOK

Sık Sorulan Sorular

Sitemizin güncellenmesi devam etmekte.

2011 yılından bu güne kadar olan veriler işlendi; Açılmayan videoların sebebi, o videoların bulunduğu hesabımızı Youtube’nin silmesinden dolayıdır.

2011 yılı öncesine ait olan verilerin işlenmesi zaman alacak. Fakat hemen hemen geçmişe ait olan resimlerin tamamının kopyası var. Yakında onların tamamına nasıl ulaşacağınız açıklanacaktır.

Aradığınız eski haberleri bulmak için: Sayfamızın üst ve alt kısmındaki menüde “Arşiv” linkini tıklayınız. “Anahtar Kelime” karşılığına aradığınız haber başlığından bir iki kelime yazın, “Haber Ara” yı tıklayın.

Aradığınız kelime başlıkları sıralanacaktır. Büyük harfle aradığınızı bulamazsanız, küçük harflerle yazın.

Başka bir yolla “Google” ye yazıp arayın. Google sitemizdeki haberi bulur. Bütün bunlara rağmen aradığınız bulamazsanız,

Sitemizin alt ve üst kısmındaki "İletişim" menüsünü tıklayıp, bana mesaj gönderiniz.

Yazar isimlerinin sıralanması otomatik olarak, en son yazan yazarın en üste gelmesi şeklinde oluşmaktadır

Site Sloganımız: 2005 - 2020

2005 &  2020
www.aliseydi-sevim.com
aliseydisevim@gmail.com 

Otobüs Seferleri

                     OTOBÜS SEFERLERİ

         MALATYA                               FETHİYE

                                                          06,10

          07:15                                       08:30

          09:45                                       11:00

         13:30                                        14:45

         16: 00                                       17:00

         18:30                                        19:45

Tüm videolar

  Prof.Dr. Sinan CANAN
 

Prof.Dr. Sinan CANAN

İzlenme:2588

   
  Mutlu Olmak: Özgür Bolat at TEDxIhlasCollegeED
 

Mutlu Olmak: Özgür B

İzlenme:2374

   
  Prof. Dr. Acar BALTAŞ
 

Prof. Dr. Acar BALTA

İzlenme:2236

   
  DOĞA İÇİN ÇAL 4 - ALYAZMALIM SELVİ BOYLUM - HD
 

DOĞA İÇİN ÇAL 4 - AL

İzlenme:11964

   

Ayın Şiiri


Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır.


Bir lokma ekmek ( ve zevk) için şerefini çiğnetmeye;


bir anlık eğlence için servetini tüketmeye,


bir zamanlık mevki için el ayak öpmeye,


insanları ezip geçmeye,


günlük menfaatler için onurunu terk etmeye,


bir kısım insanlara kızıp


tüm insanlara düşman olmaya değmez bu hayat!Can Yücel


Mydeign Haber Temaları -http://habersitesikur.tk

Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
Ekstrafikir.com mydesign haber temasıdır.