AKTÜEL TARİHÇE EBRULİ ALMANYA ANTALYA DÜĞÜNLER OKUL DUYURU BAŞSAĞLIĞI ÖZEL HABER
Aliseydi SEVİM

Aşüre ve Muharrem Ayı Lokması Malatya Fethiye

21 Ekim 2016, 22:21

Aliseydi SEVİM


 

   

Kerbelâ katliamı

 

Kerbelâ katliamının 1336. yıl dönümün anısına Alevi Bektaşiler ve Caferiler 12 oruç tutar. Bu ay Yassı Matem Ayıdır aynı zamanda. Oruçtan sonra da geleneksel olarak Kurban kesilerek ve çeşitli tahılların şekerle karılıp pişirilmesi ile Aşüre lokması yapılır.

 

İşte bu gelenek Fethiye'de asırlardır  büyük bir şevkle sürdürülür. Bu senede bu geleneğin ifası, ibadetin uygulanması 21 Ekim 2016 tarihi cuma günü saat:13,00'da yapıldı.

 

Aşüre ve Muharrem Ayı Lokmasına, Malatya Valisi Sayın Mustafa TOPRAK, ilçemiz Kaymakamı Sayın Bedirhan İMAMOĞLU, Yazıhan Belediye Başkanı Sayın Nevzat ÖZTÜRK, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Atamurat ORMAN, Malatya Alay Komutanı, İlçemiz Emniyet Müdürü, Karakol Komutanı, Hastahanemizden Doktor ve hemsireler, Milli Eğitim , Tapu, Nufüs, Maliye,Tarım İlçe, MASKİ müdürleri ve personleler... Yazıhan İlçesinin 33 mahallesinin muhtar ve beraberindekiler, civar köylerden ve Fethiye'lilerin katılımı ile gerçekleşti.

 

Bu ibadet ve anma günü, önce İlçe Müftüsünün Tilaveti, ardında Fethiye Muhtarı Fahri GÜLER, ardından Sayın Hasan MEŞELİ adına Sayın Vahap ALTUNOK, onun ardında Sayın Valimiz, onun ardından Sayın Beleidye Başkanımız ile Kaymakamımız konuştu.

Yemek sonucunda Kazim dede yemek duasını okudu.

 

Malatya Valisi Sayın Mustafa TOPRAK, başka bir ilçede yapılan lokmaya davet edilmesine karşılık, bize söz vermiş ve bize gelmiş. O bize hoş geldi, o bizi hoş gördü bizde onu. Sonradan halktan edindiğim duyumlar Sayın Valimiz için pozitifti. Tabii bu sözlerimiz Sayın Kaymakamımız ve Sayın Beledye Başkanımız içinde aynı.

 

Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve Sayın Belediye Başkanımız bize bizden bir imiş gibi baktı ve öyle düşünce ve duygularını ifade ettiler: halktanda bir mukabele karşılk gördüler.

 

Lokma ve aşüre iyiydi. Katılım yüksekti. Servis iyiydi. Harcanan emek iyiydi. Fakat eleştiri bu iyileri, dahada iyileştirmek içindir. Böyle bakalım. 

Bana göre eksi neydi?..


1- Sayın Valimiz bir başka davet yerine bize geliyor, saatler nerdeyse gününü harçıyor. Bizim bazı büyüklerimiz, yemeğini yer yemez, yemek duasını ve ricalin kalkmasını beklemden kalkıp gidebiliyor...  Bu olmamalıydı. Bu konuda etrafımızdakileri sürekli uyaralım... Yakıştıramadım kendimize.

 

1- Bu sene lokmaya katkı için çoğunluğun kapsı çalınmamıştı. Bu çok mühimdir... Gelen konuklarımız bizden, bizde onlardan hoşnutuz. Eyvallah. Her yıl bu konuklarımızın ilgi ve alakasını canı gönülden arzumuzla bekleriz. Yerleri başüzeridir.

 

Fakat; bu bizim dini vecibemizdir. Fethiyeli olarak ne kadar çok katılım sağlarsak o kadar inanca hizmet etmiş oluruz. Kapısını çaldığımız (olabildiğince çok) kimsenin az çok; yada hiç katkı sağlayıp sağmadığına bakmadan, "bu ay lokma yapacağız, buyurun," diye davet etmeliyiz.

 

3- Ben de yaklaşık iki sıranın resmini çekemedim. Video çekerken yemekler dağıldı. Yemek yedikten sonra çekeyim dedim, oda karışıklığa gitti. O sıradakilerden yiyen teker teker kalktı çıktı, ben yemek yiyene kadar.

 

4- Öneri: 2017 Nisan sonunda Abdal Musa Lokmasını yapalım. Bir ay öncesinden, Fethiye ve civar bir kaç köy kahvesine ve Malatya'da Fethiyelilerin gittiği kahvelere duyuru asalım. Aynı zamanda internete yazalım. Her gördüğümüze söyleyelim ve ilaveten, telefonu bende ve muhtarda olan bütün fethiyelilere bir ay önceden toplu cep mesaj gönderelim. Bir hafta kala bu mesajları tekrar edelim. Bu organizeye katkı sağlayan herkesede teşekkür edelim, teşvik etmek için.

Bu son önerdiğim emek çok zor ve vakit alacak bir emek değildir; fakat etkili bir yoldur kanatimizce.

 

Lokma için kurban verenler...

1.     Veysel AKDOĞAN

2.     Fadime ASLAN

3.     Ziver AŞ. Yol Yapan şirket

4.     (İbrahim oğlu)Hasan İLHAN

5.     Kaan İLHAN (Hasan İlhan'ın torunu)

6.     Hurşeyit PEKTAŞ ( Celal oğlu)

7.     İsmail İNCE

8.     Muhsin AKYOL

9.     Hasan İNCE 

10. Fahri GÜLER

11. Zeynep DELİKAYA

12. Fehim HAS

13. Zeynep HAS


Aşüre tamamen Yazıhan Belediyesinin malzemesi ile yapılmakta. Yemeğe de ilaveten Yazıhan belediyesi önemli katkı sağlamakta.

 

Aşüre için Yazıhan Belediyesi Fındık, fıstık, üzüm, kayısı çekirdeği ve ceviz içinden  toplam: 7x5=35 kğ çerez; yarma, şeker ve yemek için 2x45 kğ’lık tüp, masa kağıdı, aşüre kasesi, yemek tabağı, çatal, kaşık aldı.

 

Lokmanın tamamının bulgurunu Hüseyin ÇELİK verdi.

 

Para verenler.

1.     Akso ÇEVİKER: 50.00

2.     Nusuya ALTUN: 50.00

3.     Aliseydi SEVİM( ben) 50,00

4.     Sultan CANLIBAY : 50,00

5.     Ali PEKTAŞ (Alikuş) 200,00

6.     Veysel İNCE : 100,00

7.     Mahmut DİNÇ: 50

8.     Garib YANAR: 30

9.     Halil İNCE (Veysel İNCE'nin torunu) 100 EURO

10. Hüseyin YUMUK: 50

11. İhsan İLHAN:100

12.  

 Çark-ı pervaz Hak için ola.

Seyir için olmaya.

 

"Her atom, bir çekirdek ve çekirdeğin çok uzağındaki yörüngelerde dönüp-dolaşan elektronlardan oluşmuştur. Çekirdeğin içinde ise proton ve nötron ismi verilen başka parçacıklar vardır Elektronlar tıpkı dünyanın güneş çevresinde dönerken, aynı zamanda kendi çevresinde dönmesi gibi, atom çekirdeğinin çevresinde dönen parçacıklardır. Aynı, gezegenlerde olduğu gibi bu dönüş, bizim yörünge adını verdiğimiz yollarda, çok büyük bir düzen içinde ve hiç durmaksızın gerçekleşir.İşte bu noktada evrende bilinen en büyük mekanla, en küçük mekan arasında bir benzerlik ortaya çıktığını fark ederiz. Bu kadar küçük bir parçacığın insan hayatında pek bir önemi olamayacağını düşünebilirsiniz. Ancak, insan aklının kavramakta çok zorluk çektiği bir küçüklükte olan bu parçacıklar aslında çevrenizde gördüğünüz her şeyin temelini oluşturur." Alıntı www.atommucizesi.com

 

Nasıl ki atom ve atom altı parçacıklar ve gezegenler hem belli bir yörüngede, hemde kendi etrafında dönüyorsa sonsuza kadar; adem de,  kendi etrafında ve belli bir yörüngede döndükçe ibadetimiz gereği, seyr-i sülük, Mahluktan Halik’e doğru bir yolculuğa çıkmış kabul edilir.  Nasıl ki, atom ve atom altı parçacıkların sürekli hareketi, sonsuz değişim ve dönüşümle durmaksızın inkişaf ediyorsa, talibinde pir eteğine yapışıp  çıktığı yolculuk, onun iç dünyasında sonsuz değişim ve dönüşüm( tenden Can’a, Candan Canan’a, maddeden Mana’ya) olarak tekamül eder. Yeter ki: Çark-ı pervaz(Sema’ya doğru dönüş) Hak için ola. Seyir ( gösteri - eğlence) için olmaya.

 

Bu niyetle kesilen kurban Hz. İsmail için inen kurbana, Kurban sahibi de önce nefsini Hakk’a kurban eden Hz. İbrahim’e doğru yol alır. Lokma, hamın olgunlaşmasına, ademin zulmetten(karanlıktan) Nur'a (Hakk'a, aydınlığa) yolculuğunun remzine, mayasına dönüşür.


Ey talip; sakın ola kibirlenme; haddini bil!.. Bulunduğumuz Samanyolu galaksisisinde yaşadığımız dünya capına göre irili ufaklı yüzmilyarlarca yıldızın var olduğunu ve dünyamızla güneş arasındaki mesafenin 149,5 milyon km olduğugunu; evrende - yaklaşık - 200 milyar civarı  galaksi ve bizim güneşimizden en yakın güneşe ulaşabilmek için bu günkü uzay gemisi ile 57.000 yıl yol kat etmek gerektiğini ve buna karşın senin ömrünün "bir asır" ile sınırlı olduğunu; diyeceğim o ki, sen bu sonsuz evren içerisinde ancak "bir zerresin" bunu unutma.(Astronomi bilgisine dair kaynak: Prof. Dr. Üstün Dökmen. Küçük Şeyler. Sy:40)


Fakat bütün bunlar sende yılgınlık ve umutsuzluk yaratmasın, Talip. "O, bilinmeyi sevdim," demiş ve alemi kendinden, seni alemden ve kendi benzeyişine göre yaratmış ve ruhundan burnuna üfleyerek (Canan'dan can'a) sana can vermiş ve O benim en şerefli mahlukatım ve halefimdir demiş...


Ey talip sen bir parcası olduğun canana aşkla bağlanır, gölgeni, nefsani yanlarını arkana, yönünü Canan'a Güneş'e doğru döner, yola çıkar mola vermeden yürürsen, önüne çıkan bütün engelleri eryada geç bir bir aşar Canan'a, ummana karışıp yok olan bir katre; katreyken, zerreyeken sossuz bir kainat olursun.

Kapı açık tutulmuştur:" O ndan geldik ve yine O na döneceğiz"

 

Bizde bir söz vardır: Yola çıkan yolda kalmaz.


Aşk ile...

 


Gülbang

 

Allah Allah, Allah Allah.

Çark-ı pervaz Hak için ola.

Seyir için olmaya.

Döneni döndüreni, çalanı çağıranı

Hak saklaya, Hızır bekleye.

Emek zaylığı vermeye.

Yapılan hizmetleri Cenab-ı Hak kabul eyleye.

On iki imamların katarından, didarından ayırmaya.

Nur-u Nebi, kerem-i Ali, pirimiz üstadımız

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli.

Gelmiş görmüş göz gönül katmış ola.

Hizmet sahibi hizmetinden şefaat bula.

Dil bizden himmet hidayet vaktin imamından ola.

 

Not:Çark-ı pervaz: Semah, dönmek demektir. Hacı Bektaşi Veli semahı anlatırken "Semah, ariflerin aleti, muhiplerin ibadeti, taliplerin maksududur" der.

Bu haber 5850 defa okunmuştur.

Fotoğraf Makinesi Kampanyası ( 2008-2012-2015 )

2008 – Ahmet ASLAN: 400 EURO

2008 – Diğer arkadaşlar: 600 EURO

2008 – Toplam: 1000 EURO

Bitti

2012 - Seyit  ÇAĞLAR : 30 Euro  

  2012 - Aliman SEVİM : 40 Euro

  2012 - Ali ASLAN : 10 Euro

  2012 - Hasan AĞKAYA : 20 Euro

  2012 - Ali ALTUNOK :20 Euro

  2012 - Ali İhsan GÜLER : 50 Euro

  2012 - Metin ÖKSÜZ : 30 Euro

  2012 - Naki ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Rıfat ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 - Hüseyin ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 -Murat İLHAN

           (Zeynal oğlu):50Euro

  2012 - Fatma İLHAN

           (Hasan Kızı):10 Euro

  2012 -Zeynep KORYÜREK:20 Euro

  2012 - Elif GÜN :10 Euro

  2012 - Piri İlhan

          (Minnet oğlu):30 Euro

  2012 - Hüseyin YILMAZ

         (Güldalı oğlu):30 Euro

  2012 - Turabi TEMİZ : 20 Euro

  2012 - Hikmet GÜLER : 40 Euro

  2012 - Hüseyin İLHAN

           (İbrahin oğlu):20 Euro

  2012 - Hasan ÇEVİKER : 10 Euro

  2012 - Zeynep GÖÇER : 20 Euro

  2012 - Necmettin ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Sultan AKKOYUN: 50 Euro

  2012 - Ali Ekber PEKTAŞ : 20 Euro  

  2012 - Yusuf ALTUN  : 20 Euro

  2012 - Mehmet İNCE : 15  Euro

  2012 - Mustafa(Vaylo)

             OLGUN:50 Euro

  2012 - Ahmet OLGUN : 50 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN :10 Euro

  2012 - Aliseydi UÇAR : 50 Euro

  2012 - Veli ÇAĞLAR  : 10 Euro

  2012 - Fahri ÖKSÜZ  : 20 Euro

  2012 - Kasım YILMAZ : 50 Euro

  2012 - Kadir ÇAĞLAR : 20 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN

             DEDE:10 Euro

  2012 - Hacı ÖZSEVİM : 20 Euro

  2012 - Duran AYDOĞAN:30 Euro

  2012-Hüseyin Rahmi

          ÖZTÜRK:50 Euro

  2012 - Ahmet ÖZTÜRK (Köln):30 Euro

  2012 - Vahap ÇEVİKER :10 Euro

  2012 - Kenan GÜVERCİN : 10 Euro

  2012 - Sezai ALTUN : 10 uro

  2012 - Bektaş AKŞAHİN : 20 Euro

  2012 - Veli İLNCE : 10 Euro

  2012 - Ziyade ŞENKAYA : 10Euro

  2012 - Hasan KARAGÖZ :10 Euro

  2012 - Hasan AKDOĞAN : 10 Euro

  2012 - Hüseyin AKDOĞAN 10 Euro

  2012 - Turan GÖÇER : 10 Euro

  2012 - Cengiz SEVİM : 20 Euro

  2012 - Bektaş Hacı AKŞAHİN:10 Euro

  2012 - İsmail AĞKOÇ : 20 Euro

  2012 - Aliekber AKKAYA : 20 Euro

  2012 - Erdinç ASLAN : 10 Euro

  2012 - Ali ARKADAŞ :10 Euro

  2012 - Hasan (Fikriye)

             ÖZACAR:20 Euro

  2012 - Ahmet KAYGUSUZ

           (Arguvan’lı):10 Euro

  2012 - Avades ALTUN

            ( Der. Bşk.):50 Euro

  2012 - Havaşin MARKET

             (Arguvan’lı):20 Euro

  2012 - Hasan ÖKSÜZ : 10 Euro

  2012 - Haydar ER

            (Müslüm oğlu):50 Euro

  2012 - Tamam SOFU :10 Euro

  2012 - Musa ÇİFTÇİLER: 10 Euro

  2012 - REISE BIRO

     Firat, Ober-Ramstadt :20 Euro   

  2012 - Vahap ASLAN(Culfalı): 30 Euro

  2012 - EURO SÜPER MARKET

             DARMSTADT:20 Euro

  2012 - Hüseyin ER (Köln) : 50 Euro

  2012 - Vedat ÇALIŞKANOĞLU: 5 Euro

  2012 - Kamber ÇAKMAK : 5 Euro    

  2012 - Hüseyin AYDOĞDU

            (Şahin oğlu): 50 Euro

  2012 - Meliha YÜCEL : 50 Euro

  2012 - İsmail SEVİM

  (Haydar oğlu): 20 Euro

  2012 - Necati-Zekine KILIÇ :20 Euro

  2012 - Erdal ÇALIŞKANOĞLU: 20 Euro

  2012 - Hüseyin ÇALIŞKANOĞLU

           (Süleyman oğlu) : 20 Euro

  2012 - Yılmaz GÜLER: 20 Euro

  2012 - Mehmet AKDOĞAN:20 Euro

  2012 - Bektaş ile Hünkar

             ALTUN: 80 Euro    

  2012 -  TOPLAM : 1915 EURO  

   Bitti

2015 - Eski bozulan makinenin

           sigortasından alınan:75 EURO

2015 – Aliseydi KARGIN : 50 EURO

2015 – Erdoğan BIÇAKCIOĞLU : 50 EURO

2015 – Sefa ALTUN : 50 EURO

2015 – Murat İLHAN

(Sarhoş amcanın torunu):50 EURO

2015 – Abbas PEKTAŞ

(Yusuf oğlu): 50 EURO

2015 – Yusuf ALTUN : 30 EURO

2015 – Merdan ŞENOL : 50 EURO

2015 –  Hasan ALTUNOK

(Hüseyin&Hatice oğlu) : 20 EURO

2015 – Abbas KORYÜREK : 30 EURO

2015 – Hasan KARAKOÇ

 (Donjuan'ın oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri SOFU : 10 EURO

2015 – Haydar GÜN : 50 EURO

2015 – Hacı ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Abbas ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Ali Ekber AKŞAHİN : 20 EURO

2015 – Veli İNCE : 10 EURO

2015 – Ali Agırdemir (Köln): 50 EURO

2015 – Kasım YILMAZ : 50 EURO

2015 – Hüseyin YILMAZ

(Filip - Fattey bibini torunu):50 EURO

2015 – Hüseyin ÇİFTÇİLER : 50 EURO

2015 – Avades ALTUN : 50 EURO

2015 – Ali İhsan UÇAR : 25 EURO

2015 – Seyit ÇAĞLAR : 20 EURO

2015 – Hüseyin AKKAYA

( Yeter Oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri İLHAN : 50 EURO

2015 – Haydar ER : 50 EURO

2015 –  Hüseyin ÇAVUŞ

(Igdırlı):10 EURO

2015 – Naki ÖZSÜZ : 20 EURO

2015 – Mesut  İLHAN : 20 EURO

2015 – Hüseyin ÖKSÜZ

(Naki oğlu) : 20 EURO

2015 – TOPLAM : 1075 EURO

Bitti

2012 - Sayfası…

2015 Sayfası…DUYURU TAKVİMİ

HARİTA: MALATYA FETHİYE

Aliseydi SEVİM Aliseydi SEVİM
Kış Manzaraları - 08/01/2018 - Malatya Fethiye
Aliekber Pektaş Aliekber Pektaş
Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Seyit Çağlar Seyit Çağlar
DAR AGACINA ASTILAR SEYIT RIZAYI,NEYLEYIM – Seyit ÇAĞLAR
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

LUZÜMLÜ TELEFONLARKınay Çiçekcilik: 0 422 323 86 76
Kınay Çiçekcilik: 0 542 368 10 03

Karmen Çiçekcilik:0 422 323 10 84
Karmen Çiçekcilik:0 542 210 16 69

Sahan Yemek: 0 422 325 29 30
Sahan Yemek:0 530 227 02 79

Orhan Yemek: 0 422 336 88 22
Orhan Yemek: 0 533 720 20 09

Gülüstan(Sevim) Kuaför: 0 422 322 81 65
(Aliseydi) Karakaş Emlak: 0 422 324 20 60

Yazıhan Belediyesi: 0 422 751 40 54
Kaymakamlık Makamı: 0 422 751 42 12
Yazıhan Maliye: 0 422 751 41 12
Yazıhan Tapu: 0 422 751 42 00
Yazıhan Hastahane: 0 422 751 41 05
Yazıhan Nüfus: 0 422 751 42 30

Ziraat Bankası /Yazıhan:  0 422 751 44 03
Emlak / Nihat GÜLER: 0 422 325 15 34
Mobil: 0 532 794 24 02

Yazıhan Emlak / Kaya Emlak
Süleyman KAYA: 0 537 380 05 04

MASKİ
Malatya Su İdaresi
Arıza: 185
Genel Müd. :377 74 44
444 51 44

Elektrik Arıza
444 91 86

Telefon Arıza ve Bilgi
444 1 444

İnternet Arıza

444 1 375FACEBOOK

Sık Sorulan Sorular

Sitemizin güncellenmesi devam etmekte.

2011 yılından bu güne kadar olan veriler işlendi; Açılmayan videoların sebebi, o videoların bulunduğu hesabımızı Youtube’nin silmesinden dolayıdır.

2011 yılı öncesine ait olan verilerin işlenmesi zaman alacak. Fakat hemen hemen geçmişe ait olan resimlerin tamamının kopyası var. Yakında onların tamamına nasıl ulaşacağınız açıklanacaktır.

Aradığınız eski haberleri bulmak için: Sayfamızın üst ve alt kısmındaki menüde “Arşiv” linkini tıklayınız. “Anahtar Kelime” karşılığına aradığınız haber başlığından bir iki kelime yazın, “Haber Ara” yı tıklayın.

Aradığınız kelime başlıkları sıralanacaktır. Büyük harfle aradığınızı bulamazsanız, küçük harflerle yazın.

Başka bir yolla “Google” ye yazıp arayın. Google sitemizdeki haberi bulur. Bütün bunlara rağmen aradığınız bulamazsanız,

Sitemizin alt ve üst kısmındaki "İletişim" menüsünü tıklayıp, bana mesaj gönderiniz.

Yazar isimlerinin sıralanması otomatik olarak, en son yazan yazarın en üste gelmesi şeklinde oluşmaktadır

Site Sloganımız: 2005 - 2020

2005 &  2020
www.aliseydi-sevim.com
aliseydisevim@gmail.com 

Otobüs Seferleri

                     OTOBÜS SEFERLERİ

         MALATYA                               FETHİYE

                                                          06,10

          07:15                                       08:30

          09:45                                       11:00

         13:30                                        14:45

         16: 00                                       17:00

         18:30                                        19:45

Tüm videolar

  Prof.Dr. Sinan CANAN
 

Prof.Dr. Sinan CANAN

İzlenme:3360

   
  Mutlu Olmak: Özgür Bolat at TEDxIhlasCollegeED
 

Mutlu Olmak: Özgür B

İzlenme:3062

   
  Prof. Dr. Acar BALTAŞ
 

Prof. Dr. Acar BALTA

İzlenme:2994

   
  DOĞA İÇİN ÇAL 4 - ALYAZMALIM SELVİ BOYLUM - HD
 

DOĞA İÇİN ÇAL 4 - AL

İzlenme:12804

   

Ayın Şiiri


Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır.


Bir lokma ekmek ( ve zevk) için şerefini çiğnetmeye;


bir anlık eğlence için servetini tüketmeye,


bir zamanlık mevki için el ayak öpmeye,


insanları ezip geçmeye,


günlük menfaatler için onurunu terk etmeye,


bir kısım insanlara kızıp


tüm insanlara düşman olmaya değmez bu hayat!Can Yücel


Mydeign Haber Temaları -http://habersitesikur.tk

Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
Ekstrafikir.com mydesign haber temasıdır.